Toyota Avensis 1.8 Kontrolki VSC, TRC OFF i check engine - co to za błąd?

Dział dedykowany posiadaczom Toyoty Avensis - T22, T25, T27 - silnik, układ napędowy, skrzynia biegów, układ chłodzenia i ogrzewania, układ wydechowy, hamulce, klocki, tarcze, zawieszenie, amortyzatory, układ kierowniczy, nadwozie, wnętrze, elektryka, elektronika. Porady, diagnoza, pytania i problemy.
admin
Administrator
Posty: 1622
Rejestracja: 27 kwie 21, 2:59
Model:
Rok produkcji:
Silnik:
Paliwo:
Wyposażenie:

Toyota Avensis 1.8 Kontrolki VSC, TRC OFF i check engine - co to za błąd?

Post autor: admin »

Około 2 tygodnie temu spotkałem się z sytuacją, gdy w mojej Toyocie Avensis 1.8 zaświeciły się wszystkie wspomniane przez mnie kontrolki (VSC, TTC OFF i check engine). Po upływie kilku dni, gdy temperatura na zewnątrz wzrosła, kontrolki zgasły, a systemy zaczęły działać prawidłowo. Wczoraj, gdy temperatura spadła do -10 stopni Celsjusza, ta sama sytuacja się powtórzyła - kontrolki ponownie się zapaliły. Wygląda na to, że temperatury mają wpływ na ten problem. Czy to możliwe, że któryś z czujników zamarza lub coś dzieje się z płynem w tych układach?

Zauważyłem, że kontrolki pozostają zapalone przez pewien czas, aż na zewnątrz zrobi się cieplej (2-3 dni). Ostatnio udałem się do warsztatu, gdzie podpięto Ave do komputera diagnostycznego. Fachowcy stwierdzili, że wystąpił błąd pracy silnika oraz błąd związany z sondą lambda. Jako możliwą przyczynę podano jakość paliwa. W chłodniejszym klimacie i przy niskiej jakości paliwie silnik może zrobić niewielki "skok", który sonda lambda rejestruje. Wówczas systemy obciążające silnik, takie jak VSC, automatycznie się wyłączają. To wydaje się być mechanizmem działania. Planuję zatankować na innej stacji i sprawdzić, czy problem się powtórzy. Powiedzieli, że warto również rozważyć możliwość uszkodzenia sondy lambda, co skutkowałoby jej wymianą.

// EDIT: Niedawno odwiedziłem inny serwis, a po podłączeniu do komputera okazało się, że błąd pojawił się w wyniku chwilowego przestania świecenia żarówki stopu. Serwisant skasował ten błąd i od tego czasu przejechałem już 5000 km bez żadnych problemów 😁