Toyota RAV4 Hybryda 4x4 opinie, dane techniczne, wady, usterki

Dział dedykowany posiadaczom Toyoty RAV4 - silnik, układ napędowy, skrzynia biegów, układ chłodzenia i ogrzewania, układ wydechowy, hamulce, klocki, tarcze, zawieszenie, amortyzatory, układ kierowniczy, nadwozie, wnętrze, elektryka, elektronika. Porady, diagnoza, pytania i problemy.
admin
Administrator
Posty: 1622
Rejestracja: 27 kwie 21, 2:59
Model:
Rok produkcji:
Silnik:
Paliwo:
Wyposażenie:

Toyota RAV4 Hybryda 4x4 opinie, dane techniczne, wady, usterki

Post autor: admin »

Swego czasu ostatecznie zdecydowałem się na zakup nowej RAV4 w wersji 2.0 benzyna CVT zamiast hybrydy. Głównym powodem było przede wszystkim kwestia ceny. Po uwzględnieniu rabatów zapłaciłem 140 tysięcy za niemal pełne wyposażenie. Wersja hybrydowa z napędem 4x4 kosztowałaby mnie około 40 tysięcy więcej. Biorąc pod uwagę mój roczny przebieg (20 tys. km) oraz okres użytkowania wynoszący 5 lat do momentu sprzedaży, obliczenia wskazywały, że oszczędności na paliwie w hybrydzie (paliwo ok. 2 litry na 100 km mniej niż w wersji 2.0) przez ten okres wyniosłyby jedynie około 10 tysięcy złotych. Dalsze 10 tysięcy mogłoby być uzyskane przy odsprzedaży, jednak wciąż pozostawałoby prawie 20 tysięcy straty. Niestety wyższa pojemność silnika hybrydowego (2.5 litra) i większa stawka akcyzy skutkowały przeniesieniem "oszczędności" na cele budżetu 500+.

Drugą kwestią była świadomość, że hybryda nie jest idealna w porównaniu do wersji 2.0. Oprócz licznych zalet, niesie ze sobą także kilka wad:
- Mniej wydajny napęd 4x4, obsługiwany przez drugi silnik elektryczny.
- Brak możliwości blokowania przekładni na proporcje 50:50.
- Brak systemu zjazdu ze wzniesień (DAC).
- Wyższa masa o około 200 kg, wpływająca na prowadzenie (bez zbawiennych zmian).
- Nieco mniejsza prędkość maksymalna niż w wersji 2.0 benzyna.
- Bagażnik mniejszy o 50 litrów.
- Brak opcji uzyskania płaskiej powierzchni podłogi po złożeniu kanapy.
- Brak przestrzeni pod tylną kanapą na drobiazgi.
- Brak łopatek zmiany biegów za kierownicą.
- Brak trybu B w skrzyni biegów do odzyskiwania energii podczas hamowania, co występuje w innych hybrydach.

Mimo że większość z tych kwestii to szczegóły, to razem stanowią istotne rzeczy do rozważenia przy codziennej jeździe. Chociaż zalety hybrydy sprowadzają się do ciszy w kabinie podczas postoju i ruszania oraz lepszego przyspieszenia, to te drobne niedogodności przeważają w moim przypadku. Ogólnie wrażenie sprawia, że hybryda w RAV4 została wprowadzona do modelu na szybko w trakcie modernizacji. Zapewne kolejna generacja RAV4 jest lepiej dostosowana i bardziej dopracowana pod kątem wersji hybrydowej - byłbym wdzięczny, gdyby ktoś to zweryfikował z użytkowników forum.

Dodatkowo, potrzeba dostosowania się do nowego stylu jazdy również nie jest dla mnie korzyścią. Rozumiem, że można się wszystkiego nauczyć, jednak wolę jeździć w sposób, który mi odpowiada, zamiast zmuszać się do nowego sposobu. Na moim obecnym etapie użytkowania (100 tys. km) oszczędności niestety nie są jeszcze widoczne. Prawdopodobnie w przyszłości skuszę się na hybrydę, ale to jeszcze nie teraz.